Overview

Cat3 Jr. 12-18
Cat3 19-29
Cat3 30-39
Cat3 40-49
Cat3 50+
Cat3 Women 12-34
Cat3 Women 35+
Cat2 Jr. 12-18
Cat2 19-29
Cat2 30-39
Cat2 40-49
Cat2 50+
Cat2 Women 12-34
Cat2 Women 35+
Cat2 Single Speed
Pro Men
Pro Women
Cat1 19-29
Cat1 30-39
Cat1 40-49
Cat1 50+
Cat1 Women 12-34
Cat1 Women 35+
Single Speed Open


Sheet 1: Cat3 Jr. 12-18

Place Rider Number Name Team Time
1 375 Eric Pfeister Renegades 0:47:29
2 373 Lucky Ludwidg Favata's Table Rock Tours 0:53:04
3 379 Baily Emerton Windham Mountain 1:01:08
4 376 Luke Rassmussen Windham Mountain 1:03:42
5 377 Tyler Dunn 661 1:07:33
6 378 Conor McDonald Windham Mountain 1:08:02
7 381 Michael Connor Windham Mountain 1:08:23
8 374 Max Speer Windham Mountain 1:18:42
9 380 Skyler Schoonmaker Windham Mountain 1:21:26

Sheet 2: Cat3 19-29

Place Rider Number Name Team Time
1 301 Mike Barone
0:49:24
2 300 William Meringolo
0:58:13

Sheet 3: Cat3 30-39

Place Rider Number Name Team Time
1 312 Brian Barrett Barrett 0:44:57
2 318 Emmanuel Juan Seventy2 0:46:26
3 313 Michael Shilow
0:52:21
4 317 Brian Campbell
1:01:59
5 314 Ryan Cain
1:09:47
6 319 Nicholas Piatek Liberty Bikes 1:11:42

Sheet 4: Cat3 40-49

Place Rider Number Name Team Time
1 326 William Wall II Team Overlook 0:46:18
2 329 Steven Holic Pawling Cycles 0:47:04
3 327 Kevin Maldonado Winham Mountain 0:47:29
4 328 Luis Plasencia
0:47:58
5 331 Phillip Warren Bicycle Slaughterhouse 0:52:36
6 332 Joe Murphy
0:55:34
7 333 Jim Vandeloo
0:57:34
8 330 Peter Inserra CNY Accounting 1:00:51
9 334 Kevin Oriol Liberty Bikes 1:01:08

Sheet 5: Cat3 50+

Place Rider Number Name Team Time
1 341 Jon Powell Winham Mountain 0:56:47

Sheet 6: Cat3 Women 12-34

Place Rider Number Name Team Time
1 363 Gili Rusak Team Overlook 1:05:14
2 362 Sharon Jones Road Runners 1:21:39

Sheet 7: Cat3 Women 35+

Place Rider Number Name Team Time
1 351 Mary Evans Bicycle Slaughterhouse 1:23:06

Sheet 8: Cat2 Jr. 12-18

Place Rider Number Name Team Time
1 286 Jacob Stern The Bicycle Planet 1:12:15
2 288 Jack Braun
1:19:41
3 287 Peter Rasmussen Windham Mountain 1:29:51
4 289 Thomas Pelham Windham Mountain 1:29:51

Sheet 9: Cat2 19-29

Place Rider Number Name Team Time
1 219 Sean Gramling Duff Beer 1:10:31
2 217 Samuel Butler
1:14:41
3 216 Lelan Dains High Gear Cyclery 1:16:56
4 220 Dan Patterson
1:21:53
5 218 Christian Parrington
1:36:07

Sheet 10: Cat2 30-39

Place Rider Number Name Team Time
1 234 Shawn Blatter Team Overlook 1:12:41
2 231 Jason Defabio Favata's Table Rock Tours 1:14:16
3 233 Thomas Pennington
1:22:12
4 235 Jason Selwitz
1:27:41
5 237 Scott Stevens
1:29:51
6 232 James Billett
1:31:04
7 236 James A Boyd Dark Horse Cycles 1:33:06

Sheet 11: Cat2 40-49

Place Rider Number Name Team Time
1 252 Robert Trontz The Bicycle Planet 1:20:36
2 258 Davis Wornall Favata's Table Rock Tours 1:21:40
3 251 James Wholey Team AAA 1:22:37
4 256 Perry Braun
1:23:30
5 255 Scott Husta Favata's Table Rock Tours 1:25:52
6 253 Jud Speer Windham Mountain 1:26:11
7 257 James Annunziato Pauling Cycle 1:26:32
8 254 Charles Vaccaro Pawling Cycle 1:29:51

Sheet 12: Cat2 50+

Place Rider Number Name Team Time
1 271 Jim Cummins
1:22:42
2 273 Kevin Smith Team Overlook 1:23:31
3 276 Bob Gramling Kingston Cyclery 1:30:18
4 274 Ray Ruyack Hammer Nutrition 1:33:47
5 272 William Sheldon Team Overlook 1:45:18

Sheet 13: Cat2 Women 12-34

Place Rider Number Name Team Time
1 401 Madeline Bonneville Elevate Cycles 1:33:19

Sheet 14: Cat2 Women 35+

Place Rider Number Name Team Time
1 412 Tamara Lewis Mission in Motion 1:34:31
2 415 Heidi Baks Pawling Cycle 1:36:16
3 414 Kimberley Corwin
1:38:57
4 413 Christina Perkins
1:47:01

Sheet 15: Cat2 Single Speed

Place Rider Number Name Team Time
1 200 Chuck Henry Bicycle Depot 1:27:41
2 201 Laurent Sauvanet
1:32:39

Sheet 16: Pro Men

Place Rider Number Name Team Time
1 2 James Harmon
1:33:00
2 1 Greg Waggoner CRCA/Sids Bikes 1:43:53

Sheet 17: Pro Women

Place Rider Number Name Team Time
1 12 Jane Pearsen Yorktown Cycles 1:52:24
2 11 Bryna Blanchard Windham Mountain 1:52:56

Sheet 18: Cat1 19-29

Place Rider Number Name Team Time
1 22 Trevor Grant Bicycle Depot 1:46:40
2 23 Paul Dotsenko
1:59:05

Sheet 19: Cat1 30-39

Place Rider Number Name Team Time
1 52 Joshua Wilcox 503 Cycles 1:37:37
2 48 Sean Cavanaugh Bethel Cycles 1:38:24
3 43 Sean McCarthy Windham Mountain 1:43:55
4 53 David McCutcheons Kingston Cyclery 1:44:58
5 41 Rick Jones Road Runners 1:46:00
6 44 Steven Mancuso CycleCraft Bulldogs 1:46:26
7 47 Kevin Ballou Favata's Table Rock Tours 1:47:46
8 45 Paul Schumacher The Bicycle Planet 1:53:23
9 51 Jeremy Swift
1:53:59
10 49 Alex Pearson Yorktown Cycles 1:54:21
11 46 Christian Baks Pawling Cycle 1:55:11
12 50 Alex Roskin BIKEMAN.com 1:59:37

Sheet 20: Cat1 40-49

Place Rider Number Name Team Time
1 67 John Koserus Bethel Cycle 1:38:41
2 66 Ben Williams Clockwork Construction 1:40:21
3 61 Robert Campos Gotham 1:42:41
4 63 Wayne Tice Clockwork Construction 1:47:35
5 62 Ed Burgess Hammer Nutrition 1:52:01
6 65 Esteban Rodriguez CRCA/Sids Bikes 1:52:26
7 64 Nick Bove Windham Mountain 2:03:20

Sheet 21: Cat1 50+

Place Rider Number Name Team Time
1 77 Ken Welch Clockwork Construction 1:42:31
2 79 Paul Speranza Team Ommegang 2:03:56
3 76 Ralph Pruitt Jr. Pawling Cycle 2:04:41

Sheet 22: Cat1 Women 12-34

Place Rider Number Name Team Time

Sheet 23: Cat1 Women 35+

Place Rider Number Name Team Time
1 91 Shasta Jensen Sids Bikes NYC 2:22:07

Sheet 24: Single Speed Open

Place Rider Number Name Team Time
1 113 Ben Yandeau
1:52:46
2 112 Scott Warren
1:57:15